Korean War Memorial and Visitor Center - 1 - Project Description :


Tüm yaşam aslında bir denge. Savaş-barış, üzüntü-mutluluk, ölüm-yaşam, nefret-aşk ,terketmek-bir araya gelmek, acı-sevinç ........... Evet Kore Savaşı da bu denge unsurunun bir parçası. Tarafları her kim olursa olsun yukarıda bahsettiğimiz duyguları herkes üzerinde taşıyor. 

Sonuçta konu Kore  Savaşı Anma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi. Somut bir yapı. Her şeyden önce bu yapının kendi ihtiyaçlarına doğru çözümler üretmesi, alanı doğru kullanması ve  kentle kurduğu ilişki ile kentin sosyal dokusunun bir parçası olması öncelikli hedefimiz olmuştur. Yukarıda bahsettiğimiz duygular ise yapımızın olması gereken birimleri üzerinde mekan duygusu olarak hissettirilmeye çalışılmıştır.

 

Alanın kentle ilişkisi, alanın yakın çevresiyle ve ağaçlarla ilişkisi ,yapının kendi içerisindeki kurgusu irdelenerek tasarım yaklaşımımız oluşturulmuştur.

 

Denge ise projenin ana fikrini oluşturmaktadır. Bir taraftan savaş anılarının yarattığı tansiyon diğer tarafta ise sosyal hayat. Bu iki düşüncenin  yapısal olarak dengesini oluşturmaya çalıştık. Alanın güneyine doğru uzanan sergi birimi tansiyon düşüncesini oluşturmakta, alanın kuzeyine doğru uzanan yan birimler sakinliği-sosyal yaşantıyı  tanımlamaktadır. Tam ortalarındaki tören alanı ise bu iki düşünce arasında dengeyi kurmaktadır.

Project Details :


Date : 18.01.2019

Title : Korean War Memorial and Visitor Center - 1

Client : Luleburgaz Municipality

Location : Luleburgaz, Kirklareli

Area : 1650 m² m²

Status : Proposal

Scroll to Top