Okan University Medical Campus - Project Description :


Yapı proje alanın en kuzeyi, eğimin en dik olduğu yamaca ve kampüs orta avlusundan gelen yolun kenarına kısmen toprak altına gömülerek yerleştirilmiştir. Böylelikle arkasında büyük bir yeşil alan bırakmış, kampüs orta avlusuyla ilişkilenmiş, büyük kütle etkisinin hafifletilmesiyle de çevresiyle ilişki kurması sağlanmıştır. Alanının kuzeyine yerleşmeyle güney tarafında 2.bir yapı için potansiyel büyüme alanı yaratılmıştır.

Seyir terası üstünde yükselen yapı, geniş saçaklarla ikiye parçalanmıştır. Batı tarafında bulunan kütle tıp fakültesi, doğu tarafında bulunan kütle ise yüksekokul olarak kullanılacaktır. Kuzey-zemin kattan tıp fakültesi girişi, Güney avlusu-4.kattan yüksekokul girişi sağlanmıştır.

Yapı içinde ışığa ihtiyaç duymayan geniş hacimli amfi ve konferans salonları toprak altına gömülmüştür. Sınıfların ve ofislerin olacağı ana kütle bu toprak altı yapıdan koparılarak aralarında galeri boşluğu oluşturulmuştur. Bu boşluğa dayanan sirkülasyon bandı ile sınıflar tek yüzlü manzaraya yönlenmiştir ve tüm gün güneş ışığından yararlandırılması sağlanmıştır. Galeri boşluğu ve tek yüzlü konumlanan sınıflar arasında hava akımı oluşturularak kendinden iklimlendirme sağlanmıştır.

Project Details :


Date : 09.07.2013

Title : Okan University Medical Campus

Client : Okan University

Location : Tuzla

Area : 15.000 m²

Status : Built

Scroll to Top