İnegöl Municipality Building - Project Description :


İnegöl  Bursa'nın  güneydoğusunda ve Bursa şehir merkezine 45 km uzaklıktadır. Büyük ve modern sanayi kenti olmanın yanı sıra tarihsel dokusu ile kültür kenti olma özelliğini de sürdürmektedir. Kentin doğal yapısının önemli yapı taşı  yeşil dokudur. İnegöl  Parklarındaki kavaklar,  çarşılarındaki ulu çınarlarla güzeldir.  Fakat bu yeşil dokuyu tehdit eden en önemli unsur hava kirliliğidir.

O.S. Bölgesinin etkisi özellikle kış aylarında hissedilmekte ve lodos esmemesi, şehrin üzerinde tam bir gaz tabakası oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden alanı ve yapıyı tasarlarken çevrenin ve alanın doğal sürekliliğinin korunmasının, yeşil dokunun  ön planda tutularak basit-sade ve işlevsel bir yapı tasarlanmasını çok değerli buluyoruz.

Adnan Menderes Caddesi ile Atatürk Caddesi'nin kesişim noktasında bulunan proje alanı aslında kuzeyinde yoğun ve küçük yapılı yerleşke ile güneyindeki seyrek ve büyük yapılı yerleşkenin arasında bir eşik oluşturmaktadır.  Kent merkezinden heykel parkına oradan da fuar alanına kadar uzanan aks(Atatürk Caddesi) kentin en önemli yaşam akslarından birisi. Proje alanımız aynı zamanda bu aksın bir parçası.

Ana fikrimiz giriş cümlesinde yaptığımız kent okuması doğrultusunda proje alanının eşik görevini doğru çözümlemesi, kentle bütünleşmesi, kendi içinde ve etrafındaki yeşil doku sürekliliğini sürdürmesi ,  hem Adnan Menderes  Caddesi hem Atatürk Caddesi hem de park ile bütünleşip  çevresi ve kentle doğru ilişkiyi kurarak basit-sade ve işlevsel rolüyle çevresel değeri ön planda tutan bir yapı yapmaktır. 

Project Details :


Date : 16.03.2016

Title : İnegöl Municipality Building

Client : İnegöl Municipality

Location : İnegöl, Bursa

Area : 19530 m²

Status : 2nd Prize

Scroll to Top